Przypomnijmy sobie pierwszą edycję…

Pierwsza edycja Konferencji Elements odbyła się 4-6 listopada 2022r. Podczas Konferencji eksportowaliśmy cztery dziedziny - Rachunek prawdopodobieństwa, Statystykę, Analizę danych i Machine Learning pod sztandarem Data Science. Łączyliśmy abstrakcyjne aparaty matematyczne z jej zastosowaniami. Odbyły się prelekcje wybitnych uczonych, wielkich ludzi biznesu ze świata oraz z Polski. Dzięki jednemu z najważniejszych aspektów Konferencji – Networkingu, uczestnicy wracali po wydarzeniu pełni nowych kontaktów zarówno naukowych jak i biznesowych. Ponadto znalazł się jeszcze czas na niesamowite AfterParty, gdzie każdy z uczestników miał okazję się zintegrować.

Miejmy nadzieję, że do zobaczenia w tym roku na kolejnej edycji!

Organizatorzy
I edycji

Cioch Dawid

Main Szef of everything

Miłośnik reportaży, w szczególności „Pisma"", a czasami nawet reportażysta freelancer. Tata kilku roślin doniczkowych oraz psiarz, kocha Golden retrievery. W wolnym czasie grafik. Matematyk dyskretny rozwijający się w kierunku data science. Wieloletni samorządowiec podejmujący koordynację projektu studenckiej konferencji.

Marek Karolina

Koordynatorka zespołu Współpracy

Wyróżnia ją szybkość, szybkość w działaniu i szybkość w pasjach. Szybkie samochody, szybkie skutery wodne, szybka jazda na nartach sprawiają, że wypełnia ją energia. Jej sposób na zatrzymanie? Są to spotkania, rozmowy i kontakt z drugim człowiekiem. Natomiast taniec, sprawia że jest w stanie zapomnieć o całym otaczającym mnie świecie.

Gibas Bartłomiej

Koordynator zespołu Naukowego

Zainteresowany branżą ubezpieczeniową, a przy tym statystyką i tworzeniem modeli statystycznych. Hobbystycznie uczeniem maszynowym. W wolnym czasie czyta kryminały, gra w szachy, biega, podróżuje lub po prostu śpi. Motto życiowe? "Mędrzec widzi w lustrze głupca, głupiec przeciwnie" - Hugo Steinhaus.

Grzonka Agnieszka

Koordynatorka zespołu Promocji

Zorganizowana, pracowita i uśmiechnięta studentka Matematyki. Kreatywna Dusza z zamiłowaniem do makijażu i charakteryzacji. Na co dzień stara się prowadzić aktywny i zdrowy tryb życia, mieć pozytywnie spojrzenie na świat i doceniać w nim małe rzeczy. Chętnie ucieka w lekturę dobrej książki, domowe wypieki lub porywający serial. Jest perfekcjonistką, gdy coś robi, angażuje się całym sercem i zawsze daje z siebie 200%.

Czech Tomasz

Członek zespołu Naukowego

Student matematyki z dużym stażem. Na co dzień aktywny członek samorządu studenckiego. Nie lubi się nudzić, dlatego ciągle się rozwija i poszukuje dla siebie ciekawych zajęć. Wolny czas spędza w towarzystwie dobrego jedzenia i filmu. Pasjonat sportu w każdej postaci oraz polskiej muzyki alternatywnej.

Dzimira Kamila

Członkini zespołu Promocji

Jest ambiwertyczką, ceniącą sobie kontakt z ludźmi i doceniającą możliwość poznawania ich kreatywności czy motywacji. Lubi zagłębiać się w działania przeróżnych organizacji ,,od kuchni'' dlatego też podjęła się organizacji Konferencji. W wolnym czasie lubi spacerować, od niedawna nawet biegać, słuchać podcastów, dodatkowo ma zamiłowanie do muzyki, w szczególności jako była trębaczka z sentymentem podchodzi do instrumentów dętych blaszanych.

Łukasiewicz Piotr

Członek zespołu Promocji

Student kierunków Inżynieria i Analiza Danych, szczególnie interesujący się statystyką, teorią gier i uczeniem maszynowym. W wolnych chwilach lubi chodzić po górach, pływać a także jeździć na nartach

Mościcki Stanisław

Członek zespołu Naukowego

Student kierunków Matematyka oraz Informatyka i systemy inteligentne. Szczególnie bliskie są mu tematy związane z teorią równań różniczkowych oraz analizą funkcjonalną. Inspirowany słowami Leibniza, naukę matematyki stara się łączyć z poznawaniem dzieł filozofii. Z równą przyjemnością zagłębia się w powieści beletrystyczne, szczególnie te o wątkach fantastycznych. Czas wolny lubi spędzać na poznawaniu nowych gier planszowych, wychodzeniu na koncerty oraz amatorskim tworzeniu muzyki.

Motyka Michał

Członek zespołu Współpracy

Entuzjasta abstrakcyjnych działów matematyki, miasteczkowy nomada, kucharz samouk, kinoman. W życiu kieruje się słowami byłego prezesa Nintendo of America, Reggiego Fils-Aimé: "If it's not fun, why bother?"

Murdzia Paulina

Członkini zespołu Promocji

Przebojowa, lubiąca wyzwania studentka matematyki. Przejmuje energię z otoczenia, więc lubi jak wokół niej dużo się dzieje. Od zawsze muzyka gra jej w duszy, dlatego zdecydowała się rozwinąć tę pasję i ukończyła szkołę muzyczną w sekcji gitary. Wieczorami uwielbia długie spacery brzegiem Wisły oraz przenosić się w świat zagadek i intryg poprzez dobry kryminał.

Płatek Filip

Członek zespołu Współpracy

Miłośnik The Office, zafascynowany postacią Dwighta. Od zawsze lubi angażować się społecznie - poprzez Samorządy szkolne, czy też Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Interesuje się głównie polityką i historią, ale przede wszystkim to jego pieski skradły mu serce. W wolnym czasie lubi posłuchać dobrego, starego polskiego rocka, czy też zagłębić się w numizmatyce i detektorystyce.

Podgórska Kamila

Członkini zespołu Współpracy

Kociara, która uwielbia słuchać o matematyce od prawdziwych jej pasjonatów. Miłośniczka słabych polskich horrorów, książek i testowania nowych kosmetyków na własnej skórze i włosach. W wolnych chwilach maluję, rysuję i klepie kod w C++. Towarzyska i gadatliwa, dlatego wymarzone wakacje to takie wśród wielu ludzi, przy muzyce i dobrym jedzeniu.

Stefański Mikołaj

Członek zespołu Współpracy

Student matematyki oraz młodszy specjalista ds. procesów finansowo-księgowych w Capgemini. Szczególnie interesującym go działem matematyki jest algebra abstrakcyjna. Prywatnie interesuje się hiszpańską piłką nożną i jest wielkim fanem FC Barcelony. Nie lubi ananasa na pizzy, rodzynek w serniku i Tomasza Karolaka, który odmówił mu zdjęcia na rynku w Monachium.

Zaproszeni goście

prof. Hernando Ombao

Hernando Ombao jest profesorem statystyki na Uniwersytecie Nauki i Techniki Króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej, gdzie obecnie pełni również funkcję przewodniczącego Statistics Program. Jest kierownikiem zespołu naukowego zajmującego się biostatystyką, a jako naukowiec zajmuje się badaniem modeli statystycznych dla szeregów czasowych o dynamicznych oraz złożonych strukturach. Przed dołączeniem do KAUST pracował na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine (gdzie przyznano mu nagrodę Mid-Career Distinguished Research Award), Uniwersytecie Browna, Uniwersytecie Illinois oraz Uniwersytecie w Pittsburgu. Pełni rolę redaktora Handbook of Statistical Methods for Neuroimaging, jako główny badacz otrzymał kilka nagród US NSF oraz jest członkiem American Statistical Association (ASA). Udziela się jako redaktor stowarzyszony czasopism naukowych poświęconych statystyce (Metron, JASA, JRSS-B, CSDA) oraz jako stały członek NIH BMRD Study Section. Jest założycielem oraz byłym przewodniczącym sekcji ASA Statistics in Imaging.

prof. dr hab. Jacek Tabor

Prof. Jacek Tabor jest kierownikiem grupy uczenia maszynowego GMUM (http://gmum.net) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukowo zajmuje się głębokimi sieciami neuronowymi (Deep Learning), zarówno z punktu widzenia aplikacyjnego jak i teoretycznego. Głównymi bieżącymi tematami badawczymi w tej tematyce są modele generatywne oraz Meta-Learning. Jest także współautorem jednego z pierwszych polskich podręczników z głębokiego nauczania - „Głębokie uczenie. Wprowadzenie''. Prof. Jacek Tabor jest autorem licznych prac na prestiżowych konferencjach międzynarodowych, jak i kierownikiem wielu grantów (w szczególności grantu FNP TEAM-NET http://bionn.matinf.uj.edu.pl/).

dr hab. Paweł Przybyłowicz, prof. AGH

Dr hab. Paweł Przybyłowicz, prof. AGH, jest pracownikiem Wydziału Matematyki Stosowanej AGH. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na złożoności obliczeniowej równań różniczkowych stochastycznych i deterministycznych, symulacjach Monte Carlo z wykorzystaniem kart graficznych GPU oraz obliczeniach kwantowych. Interesują go również praktyczne zastosowania równań różniczkowych i sieci neuronowych w modelowaniu zjawisk rzeczywistych takich jak wycena opcji, modelowanie zużycia/cen energii oraz przebiegu epidemii. Jest laureatem dwóch nagród międzynarodowych: „Information-Based Complexity Young Researcher Award” (2012) oraz „Joseph Traub IBC Award” (2018). Jest członkiem komitetu redakcyjnego czasopisma „Journal of Complexity” (Elsevier).

dr hab. Jean-Marc Freyermuth, prof. Aix-Marseille University

Jean-Marc Freyermuth posiada tytuł profesora statystyki nadany przez Institut de Mathématiques de Marseille francuskiego Uniwersytetu w Aix-Marseille. Do najważniejszych dziedzin prowadzonych przez niego badań należą: statystyka matematyczna, metody falkowe oraz analiza spektralna szeregów czasowych. Profesor Freyermuth współpracuje obecnie z gronem psychologów oraz neurobiologów w zakresie analizy statystycznej złożonych sygnałów biologicznych. Przed dołączeniem do zespołu naukowego Uniwersytetu Aix-Marseille brał udział w pracach prowadzonych przez ośrodek badawczy OR & Business Statistics na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium, laboratorium statystyczne przy Uniwersytecie w Cambridge oraz jako konsultant do spraw statystyki na Uniwerystecie w Neuchâtel. Tytuł doktora statystyki uzyskał na Uniwerystecie w Lowanium.

dr inż. Ireneusz Wochlik

Specjalista ds. Rozwoju Produktu w Departamencie Portfolio & Risk Analytics w State Street W State Street Risk Analytics pracuje od 2015 roku. Po przejściu z zespołu operacyjnego, gdzie zajmował się analizą ryzyka finansowego, od 2 lat zajmuje stanowisko Product Managera w zespole deweloperskim truView®– platformy do analizy ryzyka dla klientów z portfelami obejmującymi wiele klas aktywów. W swojej pracy projektuje rozwiązania, które pozwalają ulepszyć i optymalizować procesy prowadzone w truView®. Z wykształcenia fizyk i metalurg. W latach 2009 – 2015 pracował jako asystent na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH, gdzie prowadził badania nad otrzymywaniem nanocząstek metali szlachetnych. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora nauk technicznych. Autor 6 publikacji naukowych. Absolwent studiów podyplomowych Matematyka Finansowa – Inżynieria Finansowa w Zarządzaniu Ryzykiem na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Prywatnie miłośnik ogrodnictwa, podróżowania, pieszych wędrówek górskich, turystyki kajakowej i rowerowej.

dr inż. Bartłomiej Streszewski

Biocybernetyk, specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji. Współzałożyciel i CEO Aigorithmics sp. z o.o., członek zarządu Fundacji AI LAW TECH, wykładowca w ramach studiów podyplomowych Biznes.AI: Technologia, Prawo, Zastosowanie Sztucznej Inteligencji oraz współtwórca studiów podyplomowych Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem, prowadzonych przez Akademię Leona Koźmińskiego, członek Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji (GRAI) przy KPRM, Lider Podgrupy ds. energetyki. W latach 1997-2016 pracował w Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej na stanowisku adiunkta. W 2005 roku uzyskał tytuł doktora w zakresie nauk technicznych. Efekty swoich prac naukowych zamieścił w ponad 50 publikacjach. Od przeszło 20 lat zajmuje się analizą danych oraz tworzeniem inteligentnych rozwiązań wpierających biznes. Specjalizuje się w szeroko rozumianych procesach transformacji cyfrowej, jak również w zaawansowanej analizie danych opartej o narzędzia klasy Big Data, Machine Learning i Deep Learning. Prelegent na szeregu konferencjach naukowych i biznesowych.

dr Filip Turoboś

Tytuł doktora nauk matematycznych otrzymał w 2021 roku na Politechnice Łódzkiej, gdzie rok wcześniej zakończył rówież informatyczne studia licencjackie. Obecnie zajmuje się pracą badawczą w (Zakładzie Analizy Danych)! Instytutu Matematyki swojej alma mater. Do jego głównych zaintersowań naukowych należą różne wariacje słynnego zagadnienia problemu komiwojażera, pewne specyficzne uogólnienia wszechobecnych w matematyce przestrzeni metrycznych oraz praktyczne zastosowania analizy danych w różnych, niekoniecznie matematycznych, dziedzinach nauki.

dr Krzysztof Maj

Krzysztof M. Maj – miłośnik światotworzenia (niestety w teorii, nie praktyce); wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie spełnia swe odwieczne fanowskie marzenie o zajmowaniu się zawodowo fantastyką i grami wideo; autor dwóch książek o teorii fantastyki, Allotopie (2015) oraz Światotwórstwo w fantastyce (2019); vloguje o grach, fantastyce i kulturze na kanale YouTube'owym pod oryginalną nazwą „Krzysztof M. Maj".

dr Bogdan Ćmiel

Bogdan Ćmiel otrzymał tytuł doktora nauk matematycznych w 2013 roku na wydziale Matematyki Stosowanej AGH. W 2014 roku pracował w Instytucie Matematycznym PAN. Obecnie jest pracownikiem naukowo dydaktycznym na wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Tematyka jego badań naukowych to statystyka teoretyczna (głównie nieparametryczne metody estymacji i testowania hipotez), modelowanie statystyczne oraz zastosowania statystyki w medycynie i informatyce.

Bartłomiej Graczyk

Lead Cloud Solution Architect, Data& AI, Microsoft Niemal dwie dekady doświadczenia w projektowaniu, wdrażaniu i optymalizacji rozwiązań z obszaru Business Intelligence i Data Warehouse. Przez ostatnie lata Bartek współpracuje z klientami i partnerami Microsoft transformując ich rozwiązania z obszaru danych do chmury publicznej. Jeden z głównych ewangelistów technologii takich jak Power BI, Azure Data Explorer czy Azure Synapse Analytics w Polsce i CEE. Ceniony ekspert w zakresie licencjonowania produktów Microsoft oraz Software Asset Management. Autor wielu publikacji oraz prelegent na konferencjach i warsztatach technologicznych. Posiada liczne certyfikacje m.in. Microsoft Certified Trainer, MCSE Business Intelligence & Data Platform. W latach 2013-2015 uhonorowany tytułem MVP w kategorii SQL Server | Data Platform. Współtwórca i autor www.datainsiders.space oraz www.sql4you.info. Propagator i zwolennik pracy zdalnej, który czas po pracy spędza z dala od maila, telefonu i świata technologii.

Dawid Majchrowski

w latach 2015-2022 ukończył dwa pięcioletnie studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest on absolwentem Wydziału Matematyki Stosowanej (kierunek Matematyka) oraz Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji (kierunek Informatyka). Od ponad 2 lat jest pracownikiem firmy NVIDIA, gdzie aktualnie pracuję jako senior developer do spraw sztucznej inteligencji. Jako programista zajmuje się głównie algorytmami uczenia głębokiego zoptymalizowanymi pod wykorzystanie kart graficznych GPU. Jego zainteresowania obejmują szeregi czasowe, systemy do rekomendacji oraz grafowe sieci neuronowe.

Paweł Gołda

Dyrektor Departamentu Operacji Portfolio & Risk Analytics w State Street Od początku swojej jedenastoletniej kariery zawodowej związany z ryzykiem. Po doświadczeniu zdobytym w dziale ryzyka kredytowego w Deutsche Bank dołączył do nowo utworzonego zespołu Analizy Ryzyka Inwestycyjnego w State Street Polska, obejmując stanowisko Specjalisty ds. Danych Rynkowych. Obecnie zajmuje globalne stanowisko Dyrektora Operacji, odpowiadając za tworzenie raportów ryzyka dla ponad 200 klientów State Street na całym świecie, zarządzając grupą 160 analityków i specjalistów w Polsce oraz w Indiach. Absolwent Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych Matematyka Finansowa – Inżynieria Finansowa w Zarządzaniu Ryzykiem na Wydziale Matematyki Stosowanej AGH. Prywatnie pilot samolotowy, członek Aeroklubu Krakowskiego.

Bartosz Sierp

Bartosz z firmą Maspex związany jest od ponad 9 lat. Doświadczony specjalista Data Science z udokumentowaną historią pracy w branżach FMCG, turystycznej i finansowej. Specjalista w zakresie zarządzania kategoriami, statystycznej analizy danych i strategii cenowej, a także tworzenia i automatyzacji danych i raportów. Absolwent Ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Prywatnie fan koszykówki i zawodnik trzecioligowej drużyny Skawa Wadowice.

Carlos Fernández

Carlos Fernández (Hawana, Kuba 1989) studia pierwszego stopnia ukończył na Uniwersytecie w Hawanie w 2013 roku, a trzy lata później uzyskał tam również tytuł magistra broniąc pracę „The Number of non-trivial solutions of Diagonal Equations over Finite Fields". Obecnie pracuje nad doktoratem na Uniwersytecie Paris Nanterrez pisząc pracę pod tytułem „Statistical methods over null-recurrent Markov Chains".

Vladimir Alekseichenko

Vladimir jest założycielem i CEO DataWorkshop. To spółka, która pomaga firmom wyciągać wartość z danych (przy pomocy Machine Learning) oraz uczy innych jak to się robi w praktyce. Regularnie wdrażają modele na produkcję w różnych branżach: telco, przemysł, e-commerce, budownictwo, logistyka itd (pewnie któryś z modele również dotyka Twojego życia!). Vladimir założył DW Club - jest to unikalna społeczność ML/DS w Polsce dla ludzi, którzy chcą działać z ML/DS jako praktycy i otoczyć siebie zmotywowanymi i przyjaznymi ludźmi. Przed założeniem spółki zdobywał doświadczenie zawodowe od 2008 roku pracując w różnych branżach z IT. Między innymi jako architekt projektował wyszukiwarkę przetwarzających TB danych w General Electric. Vladimir jest autorem już 5 kursów (wprowadzenie do ML, NLP, Time Series, python, statystyka). Prowadzi podcast o sztucznej inteligencji - Biznes Myśli. Prywatnie lubi analizować dane i podróżować (zwiedził 30+ krajów).

Michał Szeląg

Analityk biznesowy w zespole Data Tools. Michał tworzy raporty BI oraz formułuje specyfikacje klienckie w rozwijanych w PwC aplikacjach. Ponadto Michał jest członkiem zespołu transformacyjnego PwC CEE, który zajmuje się tematyką transformacji i prezentacji danych oraz automatyzacją procesów. W PwC od 2017 roku, w przeszłości związany z departamentem podatkowo-prawnym. Michał ma duże doświadczenie w realizacji projektów krajowych i międzynarodowych, pracując dla klientów m. in. z branż IT, FMCG, SSC, Automotive oraz ubezpieczeniowej. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Dominik Dawiec

Członek zespołu Data Science PwC z szerokim doświadczeniem w obszarze finansów oraz student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w ramach którego prowadzi badania dotyczące zastosowania Sztucznej Inteligencji w sektorze finansowym. W ramach codziennych zadań wspiera zespoły projektowe swoją wiedzą z pogranicza biznesu oraz data science.

Sponsorzy

Patroni Medialni

Realizacja: Damian Bigos & Piotr Łukasiewicz